New South Wales

Round 10 Team Lists

Round 10 Team Lists

15/06/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26968913

Round 10 |  Northern Suburbs v Eastern Suburbs

Grade @ North Sydney Oval 
Colts @ Woollahra Oval 

 

Round 10 v Eastern Suburbs – Saturday, June 16th, 2018 @ North Sydney Oval
1st Grade – 3:10   2nd Grade – 1:10pm   3rd Grade – 11:30am 4th Grade – 10:10am
1 Ezra Luxton 1 Dan Murray (100 Games) 1 Joe Dawson 1 Blake Walsh
2 Sam Kitchen 2 Oliver Stump 2 Dylan Santone 2 Josh Clifton
3 Lawrence Hunting 3 Max Ma’a 3 William Hunting 3 Ash Hall
4 Declan Carroll 4 Josh Vainakolo 4 Filimoni Koro 4 Al Enzerick
5 Connor Vest 5 Patrick Olver 5 Harry Lind 5 Jack Davies
6 JP Sauni 6 George Murrin 6 Kyle O’Hara 6 Bill Bevan
7 Taylor Francis 7 Tom Mencinsky 7 Alex Ironside 7 Fergus Bragg
8 Gary Bautz 8 Matthew Marley 8 Oscar Doherty 8 Henery Mikkelson
9 Nick Duffy 9 Josh Noonan 9 Mitch McGrath 9 Dom Longhurst
10 Angus Sinclair 10 Josh Kay 10 Josh Smith 10  Joe Jenkins
11 Lochie Creagh 11 Danny Allende 11 Dom Naylor 11 Matt O’Brien
12 Harry Burey 12 Jordy Heyer 12 Joe Williams 12 Guy Spanton
13 Nathan Russell 13 Will Connelly 13 Jayden Stokes 13 Alex McSpadden
14 Lochie Creagh 14 Reece Mau’u 14 Daniel Heip 14 Hugh Adams
15 Sam Giltrap 15 Bill Freeman 15  Connor Winchester 15 Andrew Woods
Res. Res Res. Res.
Res. Res. Res. Res.

 

Round 10 v Eastern Suburbs – Saturday, June 16th, 2018 @ Woolahra Oval 
1st Colts – 3:00pm   2nd Colts – 1:35pm   3rd Grade – 12:20pm
1 Alex Crotti 1 Brady Dawson 1 James Preist
2 Ed Collard 2 Ben Furby 2 James Davies
3 Jack Brewer 3 Mclean Dobkins 3 Will Hancock
4 Jamo Coombs 4 Liam Janson 4 Daniel Baker
5 Travis Gifford 5 Ollie Hannell 5 Nick Bradley
6 Lochie Peruch 6 Cody Edstein-Boyes 6 Nick Bracken
7 Hugh Green 7 Charlie Beatty 7 Joe Clinton
8 Aaron Doyle 8 Cheya Formi 8 Duncan Cranston
9 Jack Radford 9 Pat McCormack 9 Jack Whelan
10 Junior Pale 10 Max McMinn 10 Connor Lenihan
11 Lachlan Windred 11 Caleb Purcell 11 Jackson Price
12 Taulogo Lalaga 12 Luke Spencer 12 Max Burey
13 Seb Cameron 13 Simi Kauvesi 13 Andre Bez
14 Dele Lokotui 14 Alex Shambly 14 Tristan Leffers
15 Ed Gregory 15 Sam Ryan 15 Tom Simeon

 

The post Round 10 Team Lists appeared first on .



http://northsrugby.com.au/round-10-team-lists/
Round 10 Game Times

Round 10 Game Times

14/06/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26961118

 Round 10

Northern Suburbs v Eastern Suburbs
‘Ladies Day’

Games Times

Grade @ North Sydney Oval 

Colts @ Woollahra Oval 

GRADE | North Sydney Oval  COLTS | Woollahra Oval 
 4th Grade – 10:10am
3rd Grade – 11:30am 3rd Colts – 12:20pm
Women’s 7’s – 12:55pm 2nd Colts 1:35pm
2nd Grade – 1:10pm
1st Grade – 3:10pm 1st Colts – 3:00pm

The post Round 10 Game Times appeared first on .



http://northsrugby.com.au/round-10-game-times/
Larkham Joins Bon Andrews

Larkham Joins Bon Andrews

08/06/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26906721

Wallaby Coach, Stephen Larkham joins the
Bon Andrews Lunch

 

One of the greatest rugby players of all time, Stephen Larkham will join the star studded Bon Andrews Lunch Panel.

The 102 Test Wallaby and current Wallaby attack coach will join fellow World Cup Winning Wallaby Matthew Burke & Sky TV’s UK voice of rugby Mark Robson to discuss all things rugby and the impending third Wallabies v Ireland Test Match.

The Bon Andrews luncheon is Norths signature event each year and honours the man who played the most number of games for the club.

Larkham’s career took off in 1995 when he was plucked from reserve grade club rugby to represent the ACT.

After playing a number of eye-catching Super 12 games with the Brumbies he caught the attention of then national coach Bob Dywer, making his Test debut against Wales in Sydney in 1996.

Larkham then joined the Wallabies on their undefeated tour of Europe in 1997 and helped put them back on track for the 1999 Rugby World Cup which saw him make history with a 45m drop to seal victory over South Africa during the Semi Final.

He’s incredible talent and ability to create extra time and space for outside backs resulted in countless tries for Australia and the ACT Brumbies.

The luncheon is always an entertaining afternoon of thought provoking rugby discussion as well as a great chance to catch up with old mates and network at the same time.

FRIDAY, 22 JUNE 2018
DOLTONE HOUSE, DARLING ISLAND WHARF, PYRMONT
12PM – 4PM

Tickets are still available for the Bon Andrews Luncheon. Go to www.northsrugby.com.au

 

The post Larkham Joins Bon Andrews appeared first on .



http://northsrugby.com.au/larkham-joins-bon-andrews/
Juniors Taking the Main Stage

Juniors Taking the Main Stage

07/06/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26897393

Juniors Taking the Main Stage

With the 2018 Shute Shield competition at its midway point following the completion of Round 9, the annual Queens Birthday long weekend will provide teams and players a much needed break.

The break in the competitions allows the stars of tomorrow to showcase their skills at the annual NSW Rugby State Championships across NSW. This weekends Championships will be fiercely contested amongst all age groups and teams from city and country alike.

For those eager to catch all the action or identify the next Will Miller, Michael Wells or even Nick Palmer, here is where you can see them play.

U/11’s – Koola Park, East Killara
U/12’s – Camden Rugby Park, Camden
U/13’s – Salamander Bay Sports Complex at Port Stephens
U/14’s – Endeavour Oval, Orange
U/15’s – Concord Oval, Concord
U/16’s – Drummoyne Oval, Drummoyne
U/17’s –  Girls – Concord Oval, Concord
Opens – Concord Oval, Concord

Four Northern Suburbs Colts players Tristan Leffers, McLean Domkins, Liam Janson & Nathanael Endemann have been named in the Sydney U18’s team to face NSW Country at Concord Oval on Monday afternoon. All four of these players have shone through the selection trials, and are in their first year of colts with the club.

The newly formed U18’s pathway will have immediate benefit in the continued development as players can then be available for selection in the NSW U18 team.

Sydney U18 team to play NSW Country U18s at Concord Oval, 3pm on Monday 11th June

(As a feature match in NSWJRU State Championships).
1. Talanoa, Natane – Sydney Uni
2. Bremner, Will (c) – Gordon
3. Tuiono, Joshua – Western Sydney Barbarians
4. Pannozzo, Nathanial – Gordon
5. Douglas, Max- Manly
6. MacKinnon, Jesse – Southern Districts
7. Wheatley, Oliver – Eastwood
8. Lowick, Lachlan – Forest
9. Dulieu, Wilson – Eastern Suburbs
10. Walsh, Jack (vc) – Manly
11. Figota, Tyreese – Eastwood
12. Lambert, Joshua – Eastwood
13. Latu, Thomas – Sydney Uni
14. Leffers, Tristan – Northern Suburbs
15. Leui’i, Reihana – Sydney Uni
16. Wallington, Alex – Eastern Suburbs
17. Domkins, McLean – Northern Suburbs
18. Janson, Liam – Northern Suburbs
19. Endemann, Nathanael – Northern Suburbs
20. Ikana, Ngalu – West Harbour
21. Heka, Liam – Eastwood
22. Toomata, Terence – Eastwood
23. Robertson, Jesse – Parramatta

Coach – Mark Houston
Asst Coach – Brett Fawcett
Manager – Mark Rechner

 

We want to wish all our representative players in all age groups all the very best for this weekend.

The post Juniors Taking the Main Stage appeared first on .



http://northsrugby.com.au/juniors-taking-main-stage/
Harry Burey – Tackling his biggest Mountain

Harry Burey – Tackling his biggest Mountain

06/06/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26888278

Harry Burey – Tackling his biggest Mountain

 

Meet Harry Burey, a premiership player with Norths in 2016, a Sydney Ray (NRC) in 2017 and currently Northern Suburbs 1st Grade Inside Centre.

Although Harry Burey is yet to tackle his biggest mountain.

Harry has teamed up with a group of close mates from hometown Wagga Wagga and will trek Mt Everest, this offseason all in the aim of finding a cure.

Like Harry, local Wagga couple Jeff and Carly Millar had never heard of Ataxia-Telangiectasia (A-T) until 18 months ago when they were told by doctors that they believed their son Charlie had the rare genetic disorder. Devastated and in disbelief, they would later learn that their little girl Zara, was also born with “A-T”.

What is A-T? Ataxia telangiectasia (A-T) is a rare and incurable disease often described as the worst parts of cerebral palsy, muscular dystrophy and cystic fibrosis. Throw in a dose of cancer and lung disease and you have a general picture of this relentless condition. This eventually leads to a loss of any movement or activity that requires the use of a muscle – eye movements, speaking, writing, swallowing, bladder control, breathing, coughing. Children with A-T are generally confined to a wheelchair between the ages of 8-10 years old and rarely survive beyond their 20s.

Harry will spend his offseason on a gruelling 12-day trek from Kathmandu to Mt Everest Base Camp in November in order to raise much needed funds and awareness of this condition.

Getting to know Harry  

Name: Harry Burey
Nickname/s: H, Bizz, Bizza, Harold, Dash hound, Heraldo
Age: 22

What training are you doing in preparation?
In the next few months, I will be relying on Rugby Training with Northern Suburbs in Sydney and I’ll start adding in some long walks/hikes as well, I’ve also read that a few dates with the stair master 3000 at the local Gym will also be beneficial.

What skill do you have that will be most useful to the group on the trek?
A large supply of fun facts, some will come in handy about local flora and fauna, some will just be entertaining others will be utterly useless.

What will be the first song you add to the Everest playlist and why?
“I can feel you breath” by Faith Hill.
I’m sure there will be some heavy breathing going on as we make our way up the hill. Not only that I find it a real morale booster if there’s anything that can block out the physical pain it’s the sweet sound of Faith Hills voice.

• What would you do with your last $5?
Put it on #2 R6 Dapto Dogs

 

If you would like to help Harry and his mate’s raise funds for Ataxia-Telangiectasia (A-T) or to find out more – Click Here Trek to Everest for A-T

 

The post Harry Burey – Tackling his biggest Mountain appeared first on .



http://northsrugby.com.au/harry-burey-tackling-biggest-mountain/
Meet Ashley More!

Meet Ashley More!

01/06/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26839597

Meet Ashley More!

Meet our Women’s Sevens Captain, Ashley More!

Ash has been instrumental in the formation of our Women’s Sevens team this season. Many of you may know Ash as Josh Kay’s girlfriend, however, she has truly begun to make her own mark on the club.

Currently playing each week in the backs, we’ve seen Ash dominate the field and really grow from strength to strength. When asked why she chose Norths, Ash said it was because of the inclusive & supportive culture at the club.

We are proud to have someone like Ash as a player and club member.  Come and support Ash and the girls  for the next Women’s Sevens game on Saturday, June 2nd v Southern Districts at Forshaw park 

GO GET ‘EM ASH!

Results from Tournament 3

Game 1 – Northern Suburbs 0 Randwick 60

Game 2 – Northern Suburbs 27 Hunters Hill 0

Game 3 – Northern Suburbs 5 Manly 27

Game 4 – Northern Suburbs 5 Hawsbury Ag 5

Overall Tournament Results – 8th

 

The post Meet Ashley More! appeared first on .



http://northsrugby.com.au/meet-ashley-more/
Round 9 – Team Lists

Round 9 – Team Lists

31/05/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26832578

Round 9 |  Northern Suburbs v Southern Districts

Grade @ Forshaw Rugby Park 
Colts @ Bon Andrews Oval 

 

Round 9 v Southern Districts – Saturday, June 2nd, 2018 @ Forshaw Rugby Park 
1st Grade – 3:00   2nd Grade – 1:05pm   3rd Grade – 11:40am 4th Grade – 10:25am
1 Ezra Luxton 1 Dan Murray 1 Joe Dawson 1 Will Hunting
2 Jp Sauni 2 Duarte Diniz 2 Oliver Stump 2 Josh Clifton
3 Lawrence Hunting 3 Max Ma’a 3 Dylan Santone 3 Ash Hall
4 David Henaway 4 Declan Carroll 4 Harry Lind 4 Henry Mikkelson
5 Connor Vest 5 Matt White 5 Kyle O’Hara 5 Daniel Moore
6 George Miller 6 Patrick Olver 6 James Wivell 6 bill Bevan
7 Taylor Francis 7 Tom Mencinsky 7 Alex Ironside 7 Stephen Marshall
8 Gary Bautz 8 Matthew Marley 8 Oscar Doherty 8 Ciaran Macwhite
9 Nick Duffy 9 Josh Noonan 9 Mitch McGrath 9 Dom Longhurst
10 Angus Sinclair 10 Josh Kay 10 Josh Smith 10  Joe Jenkins
11 Angelo Leaupepe 11 Danny Allende 11 Dom Naylor 11 Patrick Nakkan
12 Harry Burey 12 Nathan Rusell 12 Joe Williams 12 Jayden Stokes
13 Irae Simone 13 Jordy Heyer 13 Reece Mau’u 13 Lachlan Rosengreen
14 Lochie Creagh 14 Harry Cudmore 14 Daniel Heip 14 Guy Spanton
15 Sam Giltrap 15 Bill Freeman 15  Connor Winchester 15 Alec McSpadden
Res. Sam Kitchen Res Res. Res.
Res. Res. Res. Res.

 

Round 9 v Southern Districts – Saturday, June 2nd, 2018 @ Bon Andrews Oval 
1st Colts – 3:00pm   2nd Colts – 1:35pm   3rd Grade – 12:20pm
1 Alex Crotti 1 Brady Dawson 1 Quinn McGlone
2 Ed Collard 2 Ben Furby 2 James Davies
3 Jack Brewer 3 Mclean Dobkins 3 Matt Grant
4 Jamo Coombs 4 Liam Janson 4 Tom Beaumont
5 Travis Gifford 5 Ollie Hannell 5 Nick Bradley
6 Lochie Peruch 6 Charlie Beatty 6 Daniel Baker
7 Hugh Green 7 Paddy Dalton 7 Huw Paulson
8 Aaron Doyle 8 Cheya Formi 8 Duncan Cranston
9 Jack Radford 9 Josh Lo 9 Patrick McCormack
10 Junior Pale 10 Max McMinn 10 Callum Fletcher
11 Sam Ryan 11 Caleb Purcell 11 Joe Colley
12 Taulogo Lalaga 12 Percy Duncan 12 Andrew Bez
13 Seb Cameron 13 Lachlan Windred 13 Nathanael Endemann
14 Dele Lokotui 14 Alex Shambly 14 Kane Eden
15 Ed Gregory 15 Tristain Leffers 15 Will Dougal

The post Round 9 – Team Lists appeared first on .



http://northsrugby.com.au/6092-2/
Round 9 – Game Times

Round 9 – Game Times

30/05/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26821428

 Round 9

Northern Suburbs v Southern Districts

Games Times

Grade @ Forshaw Rugby Park

Colts @ Bon Andrews Oval  

GRADE | Forshaw Rugby Park  COLTS | Bon Andrews Oval
 4th Grade – 10:25am
3rd Grade – 11:40am 3rd Colts – 12:20pm
2nd Grade – 1:05pm 2nd Colts 1:35pm
Womens 7’s – 2:40pm
1st Grade – 3:00pm 1st Colts – 3:00pm

The post Round 9 – Game Times appeared first on .



http://northsrugby.com.au/round-9-game-times/
ROUND 8 TEAM LISTS

ROUND 8 TEAM LISTS

25/05/2018, New South Wales, Rugby, Shute Shield Rugby, Article # 26779362

Round 8 |  Gordon v Northern Suburbs

Super Saturday @ Chatswood Oval

 

Round 8 v Gordon – Saturday, May 26th 2018 @ Chatswood Oval 
1st Grade – 4.40pm    2nd Grade – 3:05pm   3rd Grade – 1:40am 4th Grade – 11:00am
1 Ezra Luxton 1 Dan Murray 1 Joe Dawson 1 Will Hunting
2 Jp Sauni 2 Duarte Diniz 2 Oliver Stump 2 Josh Clifton
3 Kali Tawake 3 Max Ma’a 3 Dylan Santone 3 Ash Hall
4 David Henaway 4 Declan Carroll 4 Harry Lind 4 Henry Mikkelson
5 Connor Vest 5 Matt White 5 Patrick Olver 5 Al Enrink
6 George Miller 6 Matthew Marley 6 Kyle O’Hara 6 Daniel Moore
7 Taylor Francis 7 Tom Mencinsky 7 Alex Ironside 7 Stephen Marshall
8 Gary Bautz 8 James Wivell 8 Oscar Doherty 8 Ciaran Macwhite
9 Nick Duffy 9 Josh Noonan 9 Mitch McGrath 9 Dom Longhurst
10 Angus Sinclair 10 Josh Kay 10 Josh Smith 10  Joe Jenkins
11 Angelo Leaupepe 11 Danny Allende 11 Dom Naylor 11 Patrick Nakkan
12 Harry Burey 12 Joe Williams 12 Daniel Heip 12 Tom Olds
13 Nathan Russell 13 Jordy Heyer 13 Jayden Stokes 13 Lachlan Rosengreen
14 Lochie Creagh 14 Harry Cudmore 14 Guy Spanton 14 Matt O’Brien
15 Sam Giltrap 15 Bill Freeman 15  Alec McSpadden 15 Andrew Woods
Res. Sam Kitchen Res Res. Res.
Res. Res. Res. Res.

 

Round 8 v Gordon – Saturday, May 25th 2018 @ Chatswood Oval 
1st Colts – 6:30pm   2nd Colts – 12;15pm   3rd Grade – 9:20am
1 Alex Crotti 1 Brady Dawson 1 Quinn McGlone
2 Ed Collard 2 Ben Furby 2 James Davies
3 Jack Brewer 3 Mclean Dobkins 3 Matt Grant
4 Jamo Coombs 4 Cody Edstein-Boyes 4 Tom Beaumont
5 Travis Gifford 5 Ollie Hannell 5 Duncan Cranston
6 Lochie Peruch 6 Charlie Beatty 6 Huw Paulson
7 Hugh Green 7 Paddy Dalton 7 Josh Roberts
8 Aaron Doyle 8 Cheya Formi 8 Nick Bracken
9 Jack Radford 9 Josh Lo 9 Patrick McCormack
10 Junior Pale 10 Max McMinn 10 Tom Simeon
11 Angus Windred 11 Caleb Purcell 11 Tristan Leffers
12 Taulogo Lalaga 12 Luke Spencer 12 Andrew Bez
13 Seb Cameron 13 Simi Kauvesi 13 Percy Duncan
14 Dele Lokotui 14 Alex Shambly 14 Joe Colley
15 Ed Gregory 15 Sam Ryan 15 Will Dougal

The post ROUND 8 TEAM LISTS appeared first on .



http://northsrugby.com.au/round-8-team-lists/
loading