Trakai

World Rowing Junior Championships

World Rowing Junior Championships

09/08/2013, Trakai, Rowing, 2013 World Rowing Junior Championships, Article # 269170
World Rowing Junior Championships

The Junior World Championships are currently underway in Trakai, Lithuania. NSW is represented in two Australian crews - the women's pair and men's quad. Both crews won their heats to qualify straight into their semi-finals which start tonight, with finals finishing on Sunday night.

Read our daily wrap-up on theRowing NSW Facebook page, and follow our Twitter feed for live race results.

 
Successful start to Australian Junior Rowing Championship Campaign

Successful start to Australian Junior Rowing Championship Campaign

09/08/2013, Trakai, Rowing, 2013 World Rowing Junior Championships, Article # 269118

Media Release
Friday 9th August
 
Successful start to Australian Junior Rowing Championship Campaign
 
The Australian Junior Rowing Team has enjoyed a successful start to their Junior World Rowing Championship campaign with nine of the eleven crews remaining in medal contention.
 
Nine Australian crews raced on the opening day of the championships, Wednesday 7 August, with the two pathway eights taking to the water for their heats on day two, Thursday 8 August, along with four other crews that competed in repechages.
 
The women's pair of Jessie Allen and Genevieve Horton, coached by Alfred Young, all from NSW, produced the standout performance of the heats to achieve the quickest time of 8:01:49 and secure qualification straight to the A/B semi-final to be raced on Friday 9 August. The crew have demonstrated the benefit of their extended European season, having also finished a nail-biting fourth in the A final of the women’s pair at the 2013 World Rowing Under 23 Championships only two weeks ago.
 
The men's four of Curtis McLeod (QLD), Henry Leef (QLD), Andrew Maglio (VIC), Liam Donald (VIC) coached by Brendon Jooste (QLD) placed fourth in their heat on Wednesdaywith a time of 6:48:71, then finished third in a hotly contested repechage with 6:32:43 sending them to the A/B semi-final to be raced on Friday.
 
The women's quad consisting of Bonnie Andrews (ACT), Sarah Davis (ACT), Amanda Bateman (VIC), Rosalind Bateman (QLD) coached by Susan Shakespear (QLD) recovered from their fifth placed heat finish to secure second place in their repechage with a time of 7:02:27 booking the crew a place in the A/B semi-final on Friday.
 
The men's pair of Alex King and Harley Moore coached by John Bowes, all from QLD, had already secured a place in their quarter final on Friday by producing a time of 7:33:54 in their heat on Wednesday.
 
The men's double combination of Jack Cleary (WA), Tyron Boorman (VIC) and coach Jamie Hewlett (WA) enjoyed a day off racing having placed second in their heat with a time of 7:03:29 to guarantee a place in Friday's quarter final.
 
The women's double of Narelle Badenoch (SA) and Eleni Kalimnios (TAS) coached by Paul Newbon (TAS) raced strongly to place the crew first in their heat with a time of 7:52:48 and will be hoping to produce a similar performance in their A/B semi-final on Saturday 10 August.
 
Likewise, the men's quad crew of Robert Black, Thomas Schramko, Alexander Purnell, Robin Molen-Grigull and coach Alistair Matthews, all from NSW who also won their heat on Wednesday in a time of 6:24:36 will be looking to maintain their form in the A/B semi-final to be raced on Saturday 10 August.
 
The Victorian based schoolgirl pathway eight coached by Thomas Abramowski of Olivia Zago, Lucy Tomanovits, Pepita Hosking, Rachel Engel, Sophie Coltman, Erin Fahey, Phoebe Rennie, Olivia Douglas coxed by Kimberley Petryshyn had their first hit-out of the competition, placing second in their heat with a time of 6:49:47 and will race the repechage on Friday 9 August with the aim to gain a top four place to book a spot in the A final onSunday 11 August.
 
The men's eight, all students of Scotch College in Melbourne coached by Thomas Woodruff and consisting of Lachlan Webster, George Richards, Josh Nothnagel, Carter Dickinson, Ben Strathmore, Adam Croxford, Max Rennie, Harry Fox and coxswain William Bartley placed second in their heat behind Serbia with a time of 5:54:18 to race the A/B semi-final on Saturday 10 August.
 
The performances of the men's and women's eights are particularly encouraging given that they are the first crews to be selected out of Rowing Australia's new schools pathway program, an exciting initiative that is aimed at further enhancing the talent pathway for rowers within Australia by providing the opportunity for school crews that are successful at the National Championships to be selected to represent their country.
 
In other racing on Thursday the women's four of Hedda Cooper (VIC), Brittany Staniforth (ACT), Claudia Zucchelli (VIC), Stephanie Miniter (ACT) and coached by Michael Steele (VIC), having raced well to place second in their heat in the first race of the championships, just missed out on a place in the A final when they placed third in the repechage with a time of 7:17:50. Similarly, the men's coxed four of Adam Edwards, Thomas McTaggart, Darcy Wruck, Robert Hurn, coxswain Patrick Makeham coached by Brendan McGrath, all from QLD, missed qualification from their repechage by a single spot, finishing third in a time 6:49:45. Both crews will be hoping to finish the regatta strongly in their respective B Finals on Saturday.
 
The program for Friday 9 August has been altered due to the anticipated windy conditions.
 
For information and results please go to www.worldrowing.com

The full overview of the 2013 Junior Rowing Team is available by clicking on:  2013 National Team Members
Supported by